• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Nowoczesne metody pomiaru barw

W wielu dziedzinach przemysłu barwy mają kluczowe znaczenie dla jakości produktu. Postrzegane barw jest jednak uwarunkowane wieloma czynnikami, dlatego też współcześnie do ich pomiaru stosuje się nowoczesne urządzenia. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Spektrofotometr

Zasada działania urządzenia jakim jest spektrofotometr jest stosunkowo prosta. Wiązka światła najpierw ulega rozszczepieniu, a następnie kierowana jest na czujniki, które mają za zadanie mierzyć ilość światła. Efektem takiego pomiaru jest zestaw liczb opisujących widmo mieszonego światła. Samo urządzenie zbudowane jest z kilkunastu podzespołów, w tym z monochromatora, wzorca oraz miejsca, w którym umieszcza się poddawany analizie materiał. Spektrofotometry stosowane są m.in. w laboratoriach chemicznych i biologicznych oraz w medycynie. Można mierzyć nimi również przebarwienia skórne, dlatego używane są też w gabinetach medycyny estetycznej.

Kolorymetr

Kolejnym urządzeniem służącym do pomiaru barw jest kolorymetr. Zasada jego działania jest bardzo podobna do ludzkiego oka, gdyż posiada trzy rodzaje czopków służących do określania zakresów kolorów. Czujnik światła reaguje tylko na określoną jasność, dlatego też umieszczono w nim filtry w formie kolorowych szybek. Oznacza to, że szybka czerwona przepuszcza zakres fal odpowiadający kolorom czerwonym, zaś inne kolory są przez nią kasowane. Kolorymetry wyposażone są również w dodatkowy czujnik nieposiadający filtrów, który ma za zadanie mierzyć wartość światła (podobnie jak pręcik znajdujący się w ludzkim oku). Sprawia to, że pomiary są dokładne, natomiast dzięki prostej budowie urządzenia cena jego zakupu jest stosunkowo niewielka. Urządzenia te, podobnie jak spektrofotometry, są stosowane w laboratoriach i ośrodkach naukowych, a także w kosmetologii, elektronice i branży spożywczej.

Spektrofotometry i kolorymetry to dwa rodzaje urządzeń, które są najczęściej używanymi instrumentami do pomiaru barw. Jeśli są Państwo zainteresowani ich zakupem, serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty naszej firmy na stronie naszego sklepu.

Wróć