• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Kolorymetr czy spektrofotometr?

Wiele osób słysząc nazwę “kolorymetr” i “spektrofotometr” zastanawia się, co mogą one oznaczać. Natomiast Ci, którzy spotkali się już z tymi określeniami, często nie wiedzą, czym różnią się te dwa, niekiedy mylone narzędzia. W naszym artykule w przystępny sposób odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Kolorymetr – czym jest?

Podstawowa definicja mówi, że kolorymetr służy do analizy psychofizycznej pomiaru koloru. Narzędzie to gromadzi dane, które są na bieżąco odczytywane i przetwarzane na trójchromatyczną wartość. Jest to możliwe dzięki temu, że izoluje on szerokie pasma długości fali przy pomocy zastosowanych w nim filtrów absorpcji trójchromatycznej. Do jego zalet możemy zaliczyć doskonałą wytrzymałość i uniwersalność, a także stosunkowo niska cenę. Wszystko to sprawia, że jeśli szukamy narzędzia do podstawowej kontroli jakości, możemy bez obaw sięgnąć po kolorymetr. Warto jednak pamiętać, że posiada on pewne ograniczenia. Należą do nich: brak możliwości określenia metameryzmu lub siły barwienia, brak możliwości dokładnej formulacji kolorów, a także brak możliwości dokonywania pomiarów w zmiennych warunkach światła.

Kolorymetr – schemat budowy

Zasadę działania kolorymetru, a co za tym idzie jego model budowy, wzorowano na sposobie działania ludzkiego oka. Nasz narząd wzroku posiada trzy rodzaje czopków, które reagują inaczej na różne zakresy barw. Analogicznie kolorymetr wyposażono w trzy różne czujniki dla trzech zakresów barw. Ponieważ każdy zamontowany w nim czujnik światła może zareagować tylko na ogólną jasność, umieszczono przed nimi dodatkowe trzy filtry w postaci kolorowych „szybek”. Mają one barwę zieloną, czerwoną oraz niebieską i w zależności do niej przepuszczają wybrany zakres fal, a resztę osłabiają. Dzięki takiej konstrukcji gromadzone są dane o tym, jaka ilość światła pada na poszczególne czujniki. To z kolei daje nam możliwość zmierzenia siły impulsów i zamienienie ich na postać cyfrową. Ostatni etap polega na przetworzeniu informacji do postaci, która jest zrozumiała dla użytkownika i którą można wykorzystać dalej.

Spektrofotometr – co to?

Czym w takim razie jest spektrofotometr? To narzędzie stworzone do analizy fizycznej, które pozwala dowiedzieć się wszystkiego o widmie w zakresie widzialnym, czyli w trybie reflektancji, absorbcji lub transmisji. Narzędzie to może obliczyć psychofizyczne dane kolorymetryczne, a także zmierzyć metameryzm i siłę barwienia. Nadaje się także do analizy dużej liczby różnego typu próbek, a dzięki swojej budowie izoluje wąskie paski długości fal i pozwala na pełną analizę widma. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie? Wiązka światła, którą chcemy zmierzyć, zostaje rozszczepiona i skierowana na linijkę kilkudziesięciu czujników. Czujniki te umiejscowione są w stałym, odpowiednio wyznaczonym miejscu, tak by każdy pomiar był jak najbardziej wiarygodny. Taka konstrukcja sprawia, że w spektrofotometrze niepotrzebne są filtry, a efektem pomiaru jest zestaw liczb wspólnie opisujących całe widmo mierzonego światła. Ostatnią częścią badania jest przeliczenie wyniku na użyteczne wartości Lab. Jakie zalety posiada spektrofotometr? Przede wszystkim wyróżnia się wysoką dokładnością, a jego możliwości przewyższają w dużym stopniu działanie ludzkiego oka. Jego zastosowanie pozwala na identyfikowanie różnic kolorystycznych niewykrywanych przez inne urządzenia, dzięki czemu uznawany jest za wszechstronne urządzenie. Ze względu na większe zaawansowanie i bardziej skomplikowaną budowę jest także droższy, szczególnie jeśli w grę wchodzą urządzenia profesjonalne.

Co wybrać?

Jak widać, kolorymetr i spektrofotometr różnią się swoją budową i możliwościami. To, jakiego narzędzia warto użyć, zależy w dużym stopniu od rodzaju próbki, którą badamy. Kolorymetr doskonale sprawdzi się jeśli musimy wykonać podstawowe pomiary w kolorze próbki od wzorca, a także podczas badania płaskich powierzchni, takich jak plastik, czy malowany farbą metal. Jednak w sytuacji, w której liczy się przede wszystkim duża dokładność, warto wykorzystać spektrofotometr. Sprawdzi się on także wtedy, gdy próbka, nad którą pracujemy, nie jest jednolita, jak to jest w przypadku m.in. granulatu, proszków oraz cieczy. Istotnym czynnikiem jest także budżet- jak już wspomnieliśmy, im większe zaawansowanie, tym wyższa cena. 

Nasza oferta

Jeśli szukasz wysokiej klasy sprzętu, który zapewni Ci wiarygodny, a przy tym wygodny w wykonaniu pomiar, dobrze trafiłeś. Dział Sprzętu Laboratoryjnego naszej firmy dostarcza doskonałej jakości rozwiązania, które powstały na bazie działań producentów krajowych i zagranicznych. Każde dostępne na naszej stronie www narzędzie to gwarancja działania zgodnego z wysokimi standardami. Jeśli potrzebujesz pomocy w dokonaniu wyboru, skontaktuj się z naszym doradcą. Biorąc pod uwagę Twoje potrzeby, dobierzemy elementy, które spełnią swoje zadanie i ułatwią Ci codzienną pracę.

Wróć