• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Kim są etyczni hakerzy i jak pomagają chronić nasze dane?

Dziś na talerzu wyląduję dosyć mało (jeszcze) znany w naszym pięknym Kraju temat – etyczni hakerzy.

Codziennie słyszymy o nowych atakach hakerskich, które niosą ze sobą poważne konsekwencje dla sektora prywatnego, sektora publicznego i użytkowników indywidualnych.

Jednak obok „złych” hakerów, istnieje grupa specjalistów, którzy swoje umiejętności wykorzystują do ochrony systemów informatycznych i danych. Mowa o etycznych hakerach.

Kim są etyczni hakerzy?

Etyczni hakerzy, zwani także białymi kapeluszami (ang. white hats hackers), to specjaliści od cyberbezpieczeństwa, którzy wykorzystują swoje zaawansowane umiejętności do identyfikowania i naprawiania luk w systemach informatycznych. W odróżnieniu od czarnych kapeluszy (ang. black hats hackers), działają zgodnie z prawem i etyką zawodową, ich celem jest zapobieganie cyberatakom, a nie ich inicjowanie, a tym samym świadczenie usług, które mają na celu poprawę cyberbezpieczeństwa.2

Skąd się wzięli?

Początki etycznego hackingu sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to specjaliści zaczęli dostrzegać potrzebę testowania systemów zabezpieczeń. Przełomowym krokiem, w ewolucji tego ruchu było powstanie CERT (Computer Emergency Response Team) w 1988 roku, po pierwszym wielkim incydencie związanym z robakiem Morris (czyli pierwszym robakiem komputerowych wypuszczonym „na wolność”.

Od tamtej pory, etyczny hacking zyskiwał na znaczeniu, a liczba certyfikowanych specjalistów stale rosła.

Kto może nim zostać?

Tak w zasadzie, to etycznym hakerem może zostać każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności techniczne i przestrzega zasad etycznych. Niemniej jednak te umiejętności muszą stać na bardzo wysokim poziomie, bowiem wymaga to głębokiej wiedzy z zakresu programowania, sieci komputerowych, systemów operacyjnych oraz mechanizmów bezpieczeństwa. Bardzo ważne są także odpowiednie zdolności analityczne, kreatywność i umiejętność myślenia jak potencjalny napastnik.

Aby zostać profesjonalnym etycznym hakerem, warto zdobyć również odpowiednie certyfikaty branżowe, potwierdzające nasze umiejętności i które pomogą w tym, żeby nasza wartość na rynku była jak największa. Istnieje wiele programów szkoleniowych i kursów, które przygotowują do pracy w tej branży, oferując zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności.

Jak działają etyczni hakerzy?

Etyczni hakerzy wykorzystują różnorodne metody i techniki w swojej pracy, aby ocenić bezpieczeństwo systemów.

Najważniejszą z nich są testy penetracyjne (ang. penetration testing), które polegają na symulowaniu ataków hakerskich w kontrolowanych warunkach, aby zidentyfikować słabe punkty systemu. Zaraz po tym, najczęściej używane są tzw. skanery podatności (ang.  vulnerability scanner), czyli systematyczne przeszukiwanie systemów pod kątem znanych luk bezpieczeństwa.

Aby wprowadzić w życie te metody, trzeba użyć do tego specjalistycznych narzędzi. Metasploit to jedno z najpopularniejszych, kompleksowych narzędzi do przeprowadzania testów penetracyjnych, umożliwiające automatyzację wielu procesów.

Z kolei do testów penetracyjnych często używany jest np. Nmap, które skanuje sieci i na tej podstawie pozwala na identyfikację otwartych portów i usług działających na serwerach.

Niektóre systemy typu SIEM/XDR, również posiadają w sobie wbudowane moduły służące do wykonywania skanów podatności – m.in. system Secure All autorstwa naszej firmy.

Jak etyczni hakerzy pomagają chronić nasze dane?

Jednym z głównych zadań etycznych hakerów jest wykrywanie i naprawianie podatności w systemach informatycznych.

Działa to na zasadzie domina. Każdy klocek jest połączony z następnym, co finalnie przekłada się na poprawę cyberbezpieczeństwa, a tym samym – naszych danych.

Dzięki testom penetracyjnym i analizie podatności, etyczni hakerzy są w stanie zidentyfikować potencjalne zagrożenia zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców. Przykładem takich działań jest np. identyfikacja niezałatanych luk w oprogramowaniu czy błędów konfiguracyjnych, które mogą prowadzić do wycieku danych.

Etyczni hakerzy odgrywają także bardzo pożyteczną rolę w edukacji i podnoszeniu świadomości na temat cyberbezpieczeństwa (a jak często wspominam w moich artykułach – najlepszy antywirus to własna głowa). Prowadzą kampanie edukacyjne, organizują warsztaty i szkolenia, które mają na celu zwiększenie wiedzy o zagrożeniach i sposobach ich unikania. Dzięki ich działalności, pracownicy i użytkownicy indywidualni są lepiej przygotowani na potencjalne ataki.

Polityka i regulacje!

Praca etycznych hakerów jest wspierana przez różne regulacje i polityki bezpieczeństwa.

Rządy i organizacje międzynarodowe wprowadzają przepisy, które mają na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa i tym samym promowanie działań etycznych hakerów. Przykładem może być temat bardzo na czasie – dyrektywa NIS 2 oraz rozporządzenie DORA, które nakłada na organizacje obowiązek zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa, m.in. poprzez regularne przeprowadzanie testów penetracyjnych.

Z racji tych regulacji, zapotrzebowanie na etycznych hakerów będzie stale rosnąć. Analizy rynku pracy ostatniego roku wskazują, że profesjonaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Firmy i instytucje są zmuszone do inwestowania w bezpieczeństwo informatyczne z powodu bardzo wysokich kar.

Słowem końca,

Nasza firma zajmuję się przeprowadzaniem testów penetracyjnych oraz skanów podatności przy użyciu specjalistycznych narzędzi.

Jeśli chcą Państwo sprawdzić stan bezpieczeństwa swoich sieci i systemów oraz ochronić się przed nadchodzącymi regulacjami – zapraszamy do bezpłatnej konsultacji:

Kontakt:

Kamil Brandys – Opiekun Klienta Kluczowego

tel.: 887 104 700

e-mail: 

Wróć