• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Jak zabezpieczać dane na komputerze?

Większość danych, które są przechowywane zarówno na komputerach prywatnych, jak i firmowych jest dla użytkowników niezwykle cennych. Ich strata lub wyciek może spowodować powstanie wielu komplikacji, a często nawet poważnych problemów. Szczególnie istotne są dane firmowe będące często źródłem bardzo ważnych informacji dotyczących działalności przedsiębiorstwa. Standardowy użytkownik nie przejmuje się na co dzień prawidłową archiwizacją swoich danych i odpowiednimi zabezpieczeniami, dopiero gdy wydarzy się nieprzewidziany wypadek i dane bezpowrotnie znikną z komputera, zaczyna przywiązywać większą wagę do kwestii ich bezpieczeństwa. Zazwyczaj odzyskanie danych jest możliwe, ale wiąże się to ze sporymi dodatkowymi wydatkami, spowalnia pracę, a także wprowadza nerwową atmosferę. Wszystkich tych niemiłych konsekwencji utraty danych możemy uniknąć, jeżeli wcześniej pomyślimy o skutecznej formie ich zabezpieczania. Dzięki wdrożeniu odpowiednich działań można zapobiec utracie i wyciekom danych. Profesjonalne zabezpieczenie danych jest konieczne, jeżeli chcemy zagwarantować ochronę dobrego imienia przedsiębiorstwa i jej interesów. Zabezpieczenie danych zapewnia również ciągłość pracy, dzięki czemu firma może działać z maksymalną wydajnością.

Jak zabezpieczać sieci i systemy komputerowe przed intruzami?

Najlepszym sposobem na zabezpieczanie danych na komputerach przed intruzami jest zainwestowanie w odpowiednie systemy ochronne. Doskonałą formą ochrony danych jest zapora sieciowa, czyli tzw. firewall. Specjalistyczne oprogramowanie zainstalowane na komputerach może skutecznie uniemożliwić niepowołany dostęp do znajdujących się na nich danych. Tego typu oprogramowanie chroni wewnętrzną sieć LAN przed dostępem z zewnątrz, czyli z Internetu czy sieci publicznych. Dodatkowym atutem takiego oprogramowania jest skuteczne przeciwdziałanie nieuprawnionym wypływom danych z lokalnej sieci na zewnątrz. Dzięki temu nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych sytuacji, które mogłyby wpłynąć negatywnie na wizerunek całej firmy.

Decydując się na wdrożenie odpowiednich systemów zabezpieczających dane, najlepiej zdać się na specjalistów. Pracujący w naszej firmie fachowcy podchodzą do każdego klienta indywidualnie. Przed przystąpieniem do pracy przeprowadzają dokładną analizę informatycznych środowisk klienta, a następnie proponują rozwiązania, które będą do nich idealnie dostosowane. Doskonałą formą ochrony sieci są liczne rozwiązania strukturalne (np. Firewall, UTM, WAF albo SIEM). Możemy także polecić system DLP, który został stworzony do ochrony danych przed wyciekiem. Do najważniejszych działań z zakresu zabezpieczania danych zalicza się: ochronę brzegu sieci, poczty, baz danych i zasobów dyskowych. Nasza firma może pochwalić się między innymi systematycznie odnawianymi certyfikatami inżynierskimi w zakresie konfiguracji systemów bezpieczeństwa przyznawanym nam przez Stormshield, a także dużym doświadczeniem wynikającym z wdrażania wielu produktów ochronnych różnych producentów.

Wróć