• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Jak działają komory świetlne?

Komory świetlne do wizualnej oceny barw w różnych warunkach oświetleniowych są wykorzystywane w bardzo wielu branżach. Znajdują zastosowanie w przemyśle odzieżowym, wzornictwie tekstylnym, przemyśle tworzyw sztucznych, przemyśle drukarskim, przy produkcji ceramiki, tapet, w lakiernictwie samochodowym, a nawet w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. Dzięki nim można dokładnie określić kolor badanego przedmiotu, a także wykryć na jego powierzchni wszelkie rysy, otarcia czy nierówności. Służą więc zarówno do właściwego określania barw, jak i do kontroli jakości wyrobów.

Czym charakteryzują się komory świetlne?

Komora świetlna to specjalistyczne urządzenie zaprojektowane do wzrokowej oceny barw. Są idealnym uzupełnieniem oceny kolorów wszędzie tam, gdzie wykonywana jest również kontrola barw przy użyciu urządzeń pomiarowych. Badanie barw w różnych warunkach oświetleniowych może bowiem ujawnić liczne różnice pomiędzy wynikami oceny wzrokowej i instrumentalnej. Jest wyposażona w zestaw specjalnych lamp (od 4 do 6), które symulują różne warunki oświetleniowe. Zastosowane w nich źródła światła charakteryzują się różną temperaturą barwową, dzięki czemu można wizualnie porównywać ze sobą kolory różnych próbek. Aby wyeliminować efekt kontrastu, który mógłby negatywnie wpłynąć na ocenę koloru, pokryte są specjalną szarą farbą. Są dostępne w różnych wymiarach, dzięki czemu można w nich badać próbki o różnych gabarytach. 

Badany przedmiot może być zatem oglądany w świetle dziennym, jarzeniowym, słonecznym, ultrafioletowym, a także w świetle ciepłym białym jarzeniowym. Komora automatycznie dopasowuje i ocenia, jaką barwę powinno się dobrać do testowanego przedmiotu.

Nowoczesne komory świetlne dostępne w naszym sklepie charakteryzują się energooszczędnością, automatycznym przełączaniu źródeł światła, wysoką wydajnością oświetleniową, niską emisji ciepła, specjalną diodą informującą o optymalnej wymianie lampy, a także licznikiem czasu pracy oraz specjalnym mikroprocesorem, który jest odpowiedzialny za pracę świetlówek.

Do czego są wykorzystywane komory świetlne?

Komory świetlne są obecnie wykorzystywane w wielu różnych branżach. Znajdują zastosowanie w ocenie kolorów grafik artystycznych, zdjęć, poligrafii, opakowań, skóry, tekstyliów, tworzyw sztucznych, powierzchni lakierowanych w przemyśle motoryzacyjnym, a także ceramicznym. 

Wróć