• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Cykl dotyczący przechowywania i przetwarzania danych

Deduplikacja

Zapewne każdy z nas na komputerze przechowuje dane, identyczne pliki w kilku miejscach, folderach na dysku. Jeśli pracujemy w grupie i korzystamy z zasobów udostępnianych przez serwer plików, tych samych danych w wielu miejscach będzie jeszcze więcej. Jeśli wyobrazimy sobie strukturę gdzie pracują setki użytkowników, tych samych plików będą tysiące. Sytuacja ta obrazuje jak istotnym problem jest powielanie tych samych danych użytkowników w wielu miejscach oraz obszarach. Jeśli mamy wdrożony proces backupu i archiwizacji danych kolejny raz przenosimy te same informacje z różnych miejsc, tym samym ponownie zajmujemy niepotrzebnie miejsce na zasobach archiwum. W ostatnich latach danych przybywa coraz więcej oraz rośnie ich różnorodność z powodu wielu używanych aplikacji użytkowników. Odpowiedzią na problem przepełniania zasobów dyskowych jest deduplikacja.

Deduplikacja pozwala na oszczędności pojemności zasobów pamięci masowych, poprzez eliminację identycznych zbiorów, przechowywanych w wielu różnych miejscach. Krótko mówiąc system rozpoznaje identyczny plik i fizycznie usuwa go z pozostałych miejsc, pozostawiając fizycznie tylko jedną kopię a w pozostałych lokalizacjach znajduje się jego „cień”. Dzięki temu mechanizmowi można istotnie zaoszczędzić przestrzeń dyskową.

Deduplikacja występuje na poziomie systemu plików lub na poziomie całych bloków dyskowych. W ramach deduplikacji blokowej występują metody zmiennej, stałej oraz mieszanej długości bloków.

Mechanizm deduplikacji został zaprojektowany głównie dla danych o powtarzalnych strukturach takich jak bazy danych, aplikacjach, systemach plików. Zdecydowanie najlepiej deduplikacja sprawdza się w operacjach archiwizacji i backupu danych. Nie mniej w wielu innowacyjnych rozwiązaniach macierzowych, coraz częściej deduplikacja jest implementowana jako natywnie działający proces, dzięki czemu użytkownicy zyskują bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowych w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań do przechowywania danych.

Jeśli potrzebują Państwo rozwiązań w celu optymalizacji zasobów pamięci masowych zapraszamy do kontaktu:

Wróć