• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Analiza cyberbezpieczeństwa firmy – optymalny sposób na przemyślane inwestycje w IT.

Rzeczywistość przedsiębiorstw wygląda zazwyczaj tak, że relatywnie rzadko sprawdzają, co dzieje się w firmowym środowisku IT. W związku z tym to idealny czas na refleksję.

Przestarzała infrastruktura i luki w zabezpieczeniach, to wprost uroczyste zaproszenie dla atakujących.

Z pomocą przy uporządkowaniu tego chaotycznego procederu przychodzi analiza środowiska IT (którą to w formie usługi świadczy firma Grupa E).

Zacznijmy od podstaw.

Czym właściwie jest analiza środowiska IT? Metaforycznie porównałbym to do przeglądu generalnego samochodu po zakupie, oczywiście zamiast wycieków z silnika i zawieszenia, sprawdzamy sieć, systemy cyberbezpieczeństwa, polityki itp. Całościowym celem procesu jest zidentyfikowanie słabych punktów, braków oraz potencjalnych zagrożeń, jeszcze, zanim ktoś z zewnątrz postanowi je wykorzystać do swoich celów.

To nie jest żadne „szukanie dziury w całym”. To przede wszystkim inwestycja w spersonalizowanie dalszych inwestycji w IT, które faktycznie będą odpowiadać na rzeczywiste potrzeby danego przedsiębiorstwa.

Must have, a nie „może kiedyś”.

Wyobraźmy sobie sytuację, że kupujemy najlepszy, najdroższy, najwspanialszy system cyberbezpieczeństwa, a potem okazuje się, że firmowa sieć jest tak przestarzała, że przysłowiowo kalkulator mógłby ją złamać.

To brzmi absurdalnie? Uwierz, że wcale nie – takie sytuacje zdarzają się częściej, niż da się wyobrazić. Przedsiębiorstwa potrafią wydać fortunę technologie, które nijak nie pasują do ich realnych potrzeb, ponieważ obecny stan infrastruktury nie pozwala na ich sprawne wdrożenie.

Analiza środowiska IT pozwala uniknąć takich sytuacji. Zamiast rzucać się na pierwsze lepsze rozwiązanie pod wpływem rynkowego hype’u, finalnie dostajemy pełny obraz tego:

Jak przebiega taka analiza?

Jest to oczywiście proces, który u każdego klienta będzie wyglądał nieco inaczej, jednakże jest to wielowarstwowe podejście, które posiada części wspólne:

  1. Pełna inwentaryzacja infrastruktury – stacje robocze, urządzenia sieciowe serwery, oprogramowanie – wszystko trafia pod lupę.
  2. Ocena cyberbezpieczeństwa – sprawdzenie, tego jak wygląda obecny stan ochrony przed zagrożeniami czyli testy podatności, znalezienie luk bezpieczeństwa, analiza polityk.
  3. Analiza wydajności – sprawdzenie wydajności połączeń sieci LAN, WiFi, VPN, wąskich gardeł itd…
  4. Rekomendacje  – sporządzenie raportu opisującego proces analizy, wraz z  wskazówkami, co poprawić, co wdrożyć, a czego należy się pozbyć.

Optymalizacja kosztów

Teraz zadajmy sobie kluczowe pytanie – czy finalnie cały proces doprowadzi nas do oszczędności?

Tak, i mogą to być ogromne kwoty.

Po pierwsze, dobrze przeprowadzona analiza minimalizuje ryzyko wystąpienia kosztownych incydentów cybernetycznych, takich jak np. wycieki danych czy ataki ransomware.

Po drugie, eliminuje zbędne wydatki – po co płacić za oprogramowanie, którego nikt nie będzie umiał obsłużyć?

Po trzecie, pozwala na optymalizacje procesów, co finalnie przełoży się na większą efektywność biznesową.

Analiza środowiska IT od Grupy E.

Nasza firma zajmuje się przeprowadzaniem kompleksowej analizy środowiska IT wśród klientów każdego formatu, przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

Skontaktuj się z nami, aby postać rzeczywisty stan cyberbezpieczeństwa swojego przedsiębiorstwa oraz zoptymalizować koszty.