Stare przysłowie mówi, że ludzie dzielą się na dwa typy – pierwsi, to ci, którzy wykonują kopie zapasowe, a drudzy, to ci, którzy JESZCZE ich nie wykonują.
Porządnie wykonana kopia zapasowa to coś, co powinna wykonywać każda organizacja w roku 2024. Wyobraź sobie moment, w którym tracisz wszystkie firmowe dane pod wpływem ataku, wtedy następuje moment refleksji i powtarzane w głowie zdanie „dlaczego nie robiłem kopii zapasowych?”
Kilka miesięcy temu na naszym blogu udostępniliśmy artykuł, który odnosił się do opracowania strategii wdrożenie bezpiecznego backupu dla Twojego biznesu.
Jak zadbać o bezpieczny backup w swojej firmie? 7 podstawowych kroków. – Grupa E
A co jeśli backup został przemyślanie opracowany i wdrożony, natomiast mimo tego zapominamy o stosowaniu podstawowych środków, które mają na celu utrzymania wydajności i bezpieczeństwa kopii zapasowych na stałym poziomie?
Dlatego przedstawię (a poniekąd, nawiązując do artykułu z powyższego linku – przypomnę, a także głębiej rozwinę niektóre zawarte w nim myśli) dzisiaj pięć podstawowych, najważniejszych zasad, dotyczących tego, jak należy „obchodzić się” z backupem na co dzień.
1. Twórz kopie zapasowe regularnie.
Umówmy się, robienie backupu „raz na jakiś czas” jest jak chodzenie na siłownię tylko w styczniu, w ramach noworocznego postanowienia – w praktyce nic z tego nie wyniknie.
Istotą jest regularność, dyscyplina. Ustal harmonogram i się go trzymaj. Codzienne kopie dla krytycznych danych? Świetnie. Cotygodniowe dla mniej istotnych plików? Jest ok. Awarie sprzętu czy ataki ransomware nie pytają o termin, więc lepiej być przygotowany zawsze.
2. Stosuj zasadę 3-2-1.
To nic skomplikowanego, a jednocześnie genialne w swej prostocie.
Było to opisane we wspomnianym wyżej artykule, natomiast warto o tym wspominać przy każdej okazji.
Dlaczego? Bo jeden dzień może zniszczyć wszystko, co trzymasz w jednym miejscu. Cyberatak, awaria dysku, pożar, można wymieniać i wymieniać. Zastosowanie zasady 3-2-1 powoduje to, że jeśli jeden nośnik przestanie działać, to reszta pozostanie nietknięta.
3. Testuj regularnie kopie zapasowe.
Backup, który nigdy nie został przetestowany, nie daję nam pewności, że w ogóle działa.
Nawet najlepsze oprogramowanie czasami zawodzi, dlatego trzeba sprawdzić, czy możemy odtworzyć krytyczne dane z kopii. Sprawdzaj pliki, bazy danych czy cały system. Dzięki temu unikniesz finalnie sytuacji, w której, pełen nadziei, klikasz „przywróć”, a zamiast twoich plików pojawia się błąd.
Naprawdę nie chcesz sytuacji, kiedy okaże się, że całą kopię trzeba wyrzucić do śmietnika.
4. Szyfruj dane.
Bezpieczeństwo kopii zapasowych to nie jest tylko sama kwestia ich istnienia, ale również poufności. Nie chcesz chyba, żeby dane Twoich klientów czy dane płatności, wpadły w ręce kogoś, kto ma zbyt dużo wolnego czasu i nie do końca dobre intencje?
Szyfrując backup chronisz się również przed ewentualnymi konsekwencjami wycieku danych. Ustaw mocne hasło i trzymaj je w bezpiecznym miejscu.
5. Automatyzuj procesy.
Ręczne robienie kopii zapasowych to świetny pomysł… do pierwszego razu, gdy o niej zapomnimy, albo nie będzie czasu jej zrobić.
Ludzie mają na ogół tendencję do odkładania takich rzeczy na później, taka jest ludzka natura – i kończy się to na tym, że później jest za późno. Automatyzacja to bardzo przydatna funkcja. Skonfiguruj posiadane oprogramowanie backupowe tak, aby zadbało o cały proces wykonywania regularnej kopii za Ciebie, a Ty w tym czasie zajmij się swoimi sprawami, jak obsługa biznesu.
Jeśli nie posiadasz jeszcze wdrożonych narzędzi i strategii backupu, to nasza firma – Grupa E, może przygotować dla Twojej organizacji przemyślaną i kompleksową koncepcję bezpiecznego backupu, wraz z wdrożeniem.
Natomiast jeśli już posiadasz, to możemy świadczyć opiekę nad bezpieczeństwem i wydajnością Twoich kopii zapasowych, w myśl opisanych w dzisiejszym artykule aspektów.
Wróć